Ráncfeltöltés és töltőanyag

By Aniko

A ráncfeltöltés előbb vagy utóbb mindenkinek aktuálissá válik. Ennek oka, hogy a bőr minősége idővel romlik, a szövetek megnyúlnak. A bőrszövet kalciumtartalma egy bizonyos kor után csökken, ami miatt egyre kevesebb vizet tudnak a szövetek megtartani. A legszembetűnőbb ez a folyamat az arcon, itt mutatkoznak először a ráncok, a ráncfeltöltés leginkább az arcon szükséges. A folyamatot gyorsítja még a gravitáció is.

A ráncfeltöltés tehát egy olyan plasztikai beavatkozás, ami mindenkit érint, nagyon nagy rá az igény. Az emberiség már nagyon régóta próbál sokféle trükköt, technikát és kozmetikumot bevetni annak érdekében, hogy a ráncok elmúljanak, az arc megfiatalodjon.

A ráncfeltöltés alkalmas arra, hogy az arcon lévő barázdákat, egyenetlenségeket kisimítsa. Ezek a ráncok legelőször és legnagyobb mértékben a szem alatt, a szemzugban, az ajak körül és két szemöldök között jelennek meg.

A modern ráncfeltöltés nagyjából két évtizedes múltra tekint vissza. Akkor már nemcsak az volt az elvárás az eljárással kapcsolatban, hogy hatékony legyen, de a hölgyek szerették volna, ha az eredmény tartós is lesz. A régebben használt töltőanyagok hatása nemcsak eltűnt, hanem mellékhatásokkal is jártak a kezelések. Szerencsére a folyamatos kutatás miatt újabb töltőanyagok jöttek forgalomba, amik közül nem egy hatékony, kellő ideig tartó és megfelelő biztonságú volt.

Manapság már teljes biztonsággal és jó eredményekkel végezhető el az a kezelés.

A ráncfeltöltésnek számos előnye van. Ezek a következőek:

  • A műtét nem hosszú, mindössze tíz – tizenöt percig tart. Ambulánsan is elvégezhető, így nem zavarja meg a mindennapi életet, a páciensnek nem kell a műtéti időszak körül átszerveznie az életét.
  • A ráncfeltöltés eredményére nem kell várni, azonnal látható lesz, és fél – másfél évig fog tartani.
  • A beavatkozás egyszerű és gyors, ezért akár arra is van lehetőség, hogy a beavatkozás rögtön a konzultáció után el legyen végezve.
  • A ráncfeltöltés az arc számos területén elvégezhető.

A töltőanyag

Ráncfeltöltés során többféle töltőanyagot is szoktak alkalmazni. Alapvetően két nagy csoportra oszthatóak ezek a töltőanyagok, felszívódóra és nem felszívódóra. A következő anyagokat szokták használni felszívód ráncfeltöltés esetén:

  • saját zsír (Az egyik legnagyobb előnye ennek a töltőanyagnak, hogy teljesen kompatibilis a szervezettel, semmiféle allergiás reakcióra nem kell számítani. Általában a fenékről, a csípőről vagy a hasról szokták eltávolítani azt a zsírszövetet, amivel majd a beavatkozást elvégzik. Ezt fecskendővel juttatják be az érintett terültre. Jellemző, hogy a saját zsír egy része felszívódok, ezért pár héttel a kezelés után meg kell ismételni a beavatkozást.)
  • hialuronsav (Ezt az anyagot bakteriális fermentációval állítják elő. A vegyület több szempontból hasonlít a cukorhoz. Nagyon sok gyártó foglalkozik a termékkel, mindegyik más és más tulajdonságát próbálja előtérbe helyezni, hogy megszerezze a vevőket. A hialuronsav természetes formája emberben és állatban is megtalálható. Jellemző rá, hogy nagy mennyiségű víz megkötésére alkalmas, tömegének akár a 100X mennyiségű vizet is képes magába szívni. Ez miatt akár másfél – két éves hatást is el lehet vele érni, ami miatt talán a legnépszerűbb töltőanyag. De abba is lehet a népszerűségének az oka, hogy semmiféle maradandó problémát nem okoz a használta.
  • kollagén (Ez az anyagot állati szövetekből szokták kivonni. Nemcsak ráncfeltöltésre alkalmas, hanem az ajkak megvastagítására is. Egyre kevesebben használják, ennek oka egyrészt az, hogy hatása mindössze három – négy hónapig tart másrészt pedig lehetnek allergiás mellékhatásai.)

A nem felszívódó ráncfeltöltő anyagok lehetnek szintetikusak, de olyanok is, ahol a szintetikus anyagokat természetessel keverik. Hatások több évig is tarthat, de figyelembe kell venni azt, hogy az arc az évek során átrendeződik, így egy idő után már nem biztos, hogy előnyösen  mutat a kezelés eredménye. Vannak olyan készítmények, amiknek hatása abból is áll, hogy serkentik a rostképződést, így a szervet egy idő után magától oldja meg a problémát.

  • szilikonolaj (Ez az anyag egyre inkább a háttérbe szorul, vannak olyan európai országok, ahol már be van tiltva. Ennek az az oka, hogy számos mellékhatással jár, nagyobb a vele végzett beavatkozás kockázata, mint más töltőanyagok esetén.)
  • polyacrylamid készítmények (Nem tekinthető klasszikus töltőanyagnak, inkább injekciós tűvel beadható mini implantátumokról van szó. Ez egy viszonylag új technika, de egyre elterjedtebb lesz. Kiválóan alkalmas, hogy a besüppedt területeket rekonstruálják vele, kiemeljék az áll, illetve a járomcsontot. Sajnos a beavatkozás azzal a veszéllyel is jár, hogy a mini implantátumok egy csomóba tömörülnek, kitapinthatóak lesznek. Ezért még nem minden országban engedélyezték a használatát.
  • PTFE (A beavatkozás lényege, hogy speciális szálakat ültetnek a bőr alá. Egyik nagy előnye, hogy eredménye egyszerűen korrigálható. Ennek oka általában az szokott lenni, hogy túl sok szálat ültetnek be, emiatt a páciensnek kellemetlen, idegentest érzete lesz.

A ráncfeltöltés kockázatai

Ez a beavatkozás nagyon kevés kockázattal jár. Ennek oka, hogy nem kell hozzá altatás, érzéstelenítésben végzik el, másrészt pedig nem kell a testet megnyitni, semmiféle belső szerv nem les érintett a beavatkozásban. Nem jellemző, de a töltőanyag néha becsomósodik, vagy elmozdul, illetve zsibbadtság érzés is előfordulhat.

A nem felszívódó töltőanyagok esetén fennáll annak a veszélye, hogy a beültetett töltőanyag túl intenzív kötőszövet termelést indít be. Ezért csomók alakulnak ki, az arc esztétikuma sérül. Ez akár nyolc – tíz évvel a műtét után is megtörténhet. Ilyenkor az egyetlen lehetséges megoldás, hogy a csomót kimetszik, ami műtéti heget hagy maga után.

Szintén fontos szempont az is, hogy a sebész ne töltsön fel túl sok töltőanyagot. Ezért érdemes kisebb adagokat egyszerre feltölteni, hogy elkerüljék a természetellenes kinézetet.

A ráncfeltöltés menete

Mint minden plasztikai beavatkozás, a ráncfeltöltés is ez első konzultációval kezdőik. Itt semmi más nem történik, csak az orvos és a páciens egyezteti az elképzeléseket a lehetőségekkel. A sebész ilyenkor tájékoztat a műtét menetéről, díjairól, kockázatairól és mindenről, ami kicsit is lényeges. A páciens a kérdéseit is felteheti. Nagyon fontos információ az, hogy minden emberi szervezet más és más, emiatt másként reagál az őt ért hatásokra is. Így a ráncfeltöltés eredménye emberenként eltérhet.

A ráncfeltöltéshez szükséges anyagot a ráncok jellemzőinek megfelelően választják ki. Ha kisebb mértékű a probléma, akkor elég valamiféle kisebb koncentrációjú anyag is. Ezek jellemzően a homlok és a szemkörnyék kisebb ráncai. A legtöbb ráncfeltöltés tűvel végzik, annyira nem jellemző, hogy kanült használjanak. Ez a beavatkozás mindössze tizenöt  – húsz percig szokott tartani, után a páciens elhagyhatja a klinikát, folytathatja mindennapi életét.

Ráncfeltöltés után

Ráncfeltöltés után teljesen természetesek az enyhébb bevérzések, duzzanatok. Ezeket lehet hűteni, annak érdekében, hogy gyorsabban gyógyuljanak.

A műtét egyik legnagyobb előnye, hogy a ráncfeltöltés hatása azonnal látszik, nem kell várni az eredményre, a szép és fiatalos kinézetre.