Minden – mellimplantátum témában

By Aniko

A mellnagyobbító műtétek jelentős része mellimplantátum felhasználásával történik. (Lehetőség van még a saját zsírral történő mellnagyobbításra is. Ez a módszer is nagyon jó, számos előnye létezik, például nem kerül idegen anyag a szervezetbe, vagy pedig az a hegek hiánya, hiszen a töltőanyag ebben a saját zsírral történő mellnagyobbítás esetén fecskendővel kerül be a testbe. Hátránya viszont, hogy csak egy bizonyos mértékig növelhető vele az emlők nagysága, és ehhez is gyakran több beavatkozás kell, hiszen a saját zsír egy része felszívódik.)

A mellnagyobbítás az egyik leggyakrabban kért plasztikai beavatkozás az európai kultúrkörben. (Máshogy ez nem így van. Latin – Amerikában például a fenékimplantátum beültetése a legnépszerűbb plasztikai műtét.)

A megfelelő mellimplantátum kiválasztása

A megfelelő mellimplantátum kiválasztása egy nehéz és komoly feladat, ami orvos és páciens közös dolga. A páciens általában tudja, hogy milyen mellett szeretne, az orvos pedig azt, hogy ez milyen technikákkal valósítható meg, illetve, hogy reális-e az elképzelés. Ugyanis sajnos nem minden elképzelés valósítható meg. A jó plasztikai sebész természetesen arra törekszik, hogy az ügyfél vágyai realitást nyerjenek. Ez néha nem lehetséges, vagy csak olyan módon lehetséges, ami nem lenne biztonságos. Ez nem fér össze az orvosi etikával, lelkiismeretes plasztikai sebész ilyet nem vállal.

A világon nagyon sok cég gyárt mellimplantátumot, de három van csak, ami évi 200 000 darab felett termel. Ezek név szerint az Eurosilicone, az Inamed és a Mentor. A kisebb cégek között is vannak olyan gyártók, amik nagyon színvonalas termékeket állítanak el, a különbség mindössze a tőkeerő nagysága. A minőségi mellimplantátum jellemzője, hogy minden esetben egyedi sorszámmal van ellátva. (Ennek hiányába inkább válasszon más terméket, sőt más klinikát.) A garancia jegyen pedig szerepel a beültetés időpontja és az orvos neve is.

A megfelelő színvonalú gyártó, ugyanis garanciát vállal a termékre. Ezek nem teljes körű, vannak olyan problémák, amiket nem biztosítanak a gyártók. Ez minden cégnél kicsit mást, de nagy általánosságban el lehet mondani, hogy ezek a helyzetek nincsenek biztosítva:

  • amikor a mellimplantátum valamiféle külső hatástól sérül meg, mint például egy baleset
  • a beültetést követően a páciensnek mégsem tetszik az új emlő alakja, nagysága (szerencsére ma már nagyon jó számítógépes programok vannak, ami előre megmutatják, hogy pontosan milyen lesz a páciens teste a műtét után, ezért ez a helyzet egyre ritkábban fordul elő.)
  • kapszula kialakulása esetén (A mellimplantátumot a test idegen anyagként kezeli, ezért vékony szövetet képez köré. Ez egy teljesen természetes folyamat, nincsen semmiféle negatív hatása. Azonban nagyon ritka esetekben ez a kapszula megkeményedik, ami a mell deformálódásával, megkeményedésével, illetve szélsőséges esetekben akár fájdalommal jár.
  • ha a kapszulát műteni kell, és ez közben sérül meg a mellimplantátum
  • az emlő bőrszövete érzéketlenné válik (Ez a hatás egyébként szerencsére igen ritka és csak átmeneti jellegű)
  • a csere során felmerülő műtéti költségeket sem szokták állni a gyártók, csak az új implantátum árát

Vannak helyzetek, amiknél általában garanciás a mellimplantátum. Ezek a következőek:

  • amikor a töltőanyagot tartalmazó tok összezsugorodik
  • amikor a töltőanyagot tartalmazó tok megsérül
  • az implantátum eldeformálódik

Jogos a kérdés, hogy mi a helyzet, amikor csak az egyik mellimplantátum problémás, am másik teljesen rendben van. Mivel ezt a terméket általában párosával gyártják, a legtöbb cég a fenti esetben is mindkét mellimplantátumot kicseréli.

Az implantátum felülete

Probléma lehet a mellimplantátum esetén a kapszula képződés. Ez nagyon ritka, ennek ellenére a gyártók igyekeznek még ezt a nagyon alacsony kockázatot is csökkenteni. Ez a töltőanyagot tartalmazó tok felületének módosításával tudják megtenni. Kezdetben ezek a tokok sima felületűek voltak, később pedig elkezdtek gyártani enyhén érdes, rücskös felületűeket is. Ezeknek az egyik legnagyobb előnyök, hogy csökkentik a kapszulaképződés esélyét. Áruk viszont általában valamivel magasabb, mint a sima felületű mellimplantátumoké.

A mellimplantátum anyaga

A mellimplantátum tokját meg lehet sóoldattal és szilikonnal is tölteni. Mind a kettő töltőanyagnak megvan az előnye, illetve a hátránya is, vannak helyzetek, amikor az egyik inkább ajánlott, mint a másik.

A sóoldattal töltött implantátum beültetése esetén nem kell akkora vágás, mint a szilikonéval töltöttnél. Ugyanis a sóoldat esetén először csak a tokot ültetik be a szervezetbe, aztán kezdik megtölteni az oldattal. Nemcsak a kisebb vágás az előnye ennek a technikának, hanem az is, hogy akár műtét után hetekkel is változtatható a mellimplantátum mérete, feszessége. A toksérülés teljesen veszélytelen, ugyanis a sóoldat mindenféle káros mellékhatás nélkül felszívódik.

De a sóoldattal töltött implantátum esetén sem tökéletes minden. Ennek a hibája, hogy nem olyan természetes a tapintása, illetve egy idő után méretvesztés fog történni.

A szilikon nem csak a mellnagyobbítás során használatos, hiszen ezt tartalmazzák a kézkrémek, a dezodorok és több minden háztartásban használt anyag is.  A szilikon ideális választás mellimplantátum töltőanyagnak, hiszen tapintása nagyon hasonló, mint a valódi melleké. A szilikon egy teljesen emberi szövetbarát anyag, így szivárgás esetén sem okoz problémát. Ezért van az is, hogy a szilikon nem szokott kilökődni.

A mellimplantátum alakja

Mellimplantátumot kerek vagy csepp alakban gyártanak. A csepp alakúnak a nagy előnye, hogy esztétikusabb és természetesebb hatású, mint a kerek. Viszont nem alkalmazható minden esetben, és nagyobb az esély rá, hogy minőségi  probléma lép fel, mint például az, hogy a mellimplantátum elmozdul.

A mellimplantátum profilja

Az implantátum magassága lehet magas, közepes és alacsony. Hogy adott páciens esetében melyik lesz használva, azt mindig az orvos és a páciens döntik el közösen. Kiindulási alap az ügyfél igényei, de ezeket befolyásolhatják orvosi tényezők is. Függ a magasság kérdése attól is, hogy a mellimplantátum pontosan hova lesz beillesztve, illetve az eredeti emlők jellemzőitől is.

Mellrákszűrés mellimplantátum beültetése után

A szilikon implantátum nem okoz semmiféle káros hatást, nem játszik szerepet a rák kialakulásában. Annyi azonban igaz, hogy mellimplantátum után a rákszűrés nem lesz olyan egyszerű. A töltőanyag ugyanis eltakarja a szövetek egy részét, így a mammographiás vizsgálat nem ad megbízható eredményt szilikonos mellek esetén. Ezért ilyenkor CT vizsgálatra van szükség, ami az erek elváltozását mutatja.

Szoptatás mellimplantátum beültetése után

Lényeges kérdés a szoptatás kérdése, hogy ez lehetséges-e mellimplantátum beültetése után. Tényleg vannak olyan emlő rekonstrukciós műtétek, ami csökkentheti a tejtermelési képességet, ilyen például a mellbimbó udvar plasztika. A mellnagyobbító műtét viszont nem ilyen beavatkozás, ezek után a tejtermelés zavartalan marad.