Minden, ami hasplasztika

By Aniko

A hasplasztika egy olyan problémára kínál megfejtést, amire egyenlőre nincsen más megoldás. Ezt a műtétet sajnos sokan lenézik, előítéletekkel kezelik. Ugyanis az az általános vélemény róla, hogy ez olyan nőnek való, akik képtelenek megerőltetni magukat, lusták és edzés helyett inkább a műtétet választják. Ez a kérdés ennél sokkal bonyolultabb, a hasplasztika helyreállít olyan problémát is, amire az edzés képtelen. A hasizom ugyanis nem egy izom, hanem több. (Helyesen így lenne: hasizmok) Ha a has hirtelen megnő, akkor ezek a szorosan egymáshoz tapadó izmok elmozdulnak egymás mellől. Ennek oka általában a várandósság vagy egy nagyobb méretű elhízás szokott lenni. Amikor ez megtörténik, akkor a bőr megnyúlik. A bőrszövet pedig mozgással, sporttal nem formálható. Tehát egy szülés után lévő nő bármilyen keménye is edz és diétázik, bármennyit is megtesz ahhoz, hogy visszanyerje régi alakját, nem fog neki sikerülni. Ugyanis a bőr nem lehet ilyen módon formálni. De a hasplasztikán kívül nincs más módszer a terhességi csíkok eltüntetésére sem.

De nemcsak a gyermekáldás miatt alakulhat ki ez a szituáció. Egy hirtelen fogyás vagy a kor előre haladása is csökkenti a has bőrének feszességét.

Egy időben divatban voltak a statikus hasizomgyakorlatok, edzők azt ígérték a nőknek, hogy ezekkel a has visszanyeri rugalmasságát. Valamennyit valószínűleg segítenek a gyakorlatok, de nem adják meg azt a fokú változást, amire a hasplasztika képes. Jelenleg ez az egyetlen módszer arra, hogy a has visszanyerje rugalmasságát, a megnyúlt bőrtől megszabaduljunk.

A hasplasztikát gyakran kombinálják zsíreltávolítással. Ez túlsúlyos páciens esetében szokott történni, ilyekor a zsírréteg és a felesleges bőr egyszerre kerül eltávolítására.

A hasplasztika nem egy műtétet takar, többféle változata van.

Teljes hasplasztika

A köznyelv ezt a beavatkozást hívja hasplasztikának. Az eljárás lényege, hogy a has megnyúlt bőrét a plasztikai sebész eltávolítja. Ehhez először két vágást ejt, egy vízszinteset a köldök alatt és egyet a köldöknél. Így meg tudja feszíteni a bőrt és eltávolítania a felesleges szövetet. Fontos része az operációnak az, amikor a köldököt megfelelő helyre helyezik. Ez a beavatkozás akár zsírleszívással is kombinálható.

Mini hasplasztika

Az eljárás onnan kapta a nevét, hogy kevesebb és kisebb vágást igényel, mint a hagyományos hasplasztika. Ezzel együtt jár az is, hogy komolyabb mértékű problémát nem lehet megoldani vele, csak csekély szépséghibákon tud segíteni. Ennél a módszernél a köldöknél nem vágnak, csak alatt lesz egy, kisebb metszés. A zsírleszívásra ilyenkor is van lehetőség.

A műtét utáni felépülési idő is rövidebb.

Midi hasplasztika

Azoknak a pácienseknek ajánlott, akinek köldök felett már nincsen jelentős bőrfeleslegük. Itt is két vágást kell ejteni a sikeres műtéthez, de ezek kisebbek, mint a teljes hasplasztika esetén.

Kiterjesztett hasplasztika

Ez a műtét még komolyabb beavatkozás, mint a teljes hasplasztika. Itt ugyanis nemcsak maga a has lesz érintve, hanem a csípő és a derék alsó része is. A vízszintes metszés is hosszabb lesz, mint amennyi egy hagyományos hasplasztika esetén kell. Sőt az is elképzelhető, hogy függőleges vágásra is szükség lesz. Ez a műtét együtt szokott járni a köldök áthelyezésével és a zsír leszívásával. Azt talán mondani sem kell, hogy a felépülési ideje hosszabb ideig elhúzódik, mint a hagyományos hasplasztikáé, viszont komolyabb problémák is megoldhatóak vele.

A műtét során tehát a sebész eltávolítja a felesleges bőr és zsírszövetet, valamint – szükség esetén – megerősíti a meggyengült hasfali izmokat.

A műtét előtt mindenképpen szükség van egy általános orvosi kivizsgálásra, hogy minden lehetséges kockázatot kiszűrjünk. Ez magába foglalja az aneszteziológusánál tett látogatást is, hiszen a műtét altatásban szokott megtörténni. (Nagyon sok beavatkozásnál lehet választani az altatás és a helyi érzéstelenítés közben, de ebben az esetben erre nincsen lehetőség.) Ezen kívül még kell egy EKG, egy vérvizsgálat, egy mellkas RTG és hasi UH.

Hasplasztika után 24 órás kórházi megfigyelés javasolt. Ha a páciens megfelelően reagált a műtétre, akkor egy kórházi éjszaka után hazamehet, de egy ideig még otthoni ápolásra lesz szüksége. Ha ilyen műtét előtt áll, akkor mindenképpen készüljön fel arra, hogy az operáció után egy ideig még nem lesz 100%-os teljesítményre képes, így segítség fog kelleni. Ez főleg a műtét által gyakran érintett kisgyerekes anyukákra vonatkozik fokozottan, hiszen nekik meg kell szervezni gyermekük felügyeletét. A gyógyulás folyamata egyénenként változó, de általánosságban elmondható, hogy hasplasztika után nagyjából két hétig minden komolyabb fizikai megerőltetés kerülendő.

Műtét után fontos, hogy az eredmény megmaradjon, szép legyen. Ezért még nagyjából 4 – 6 hétig speciális kompressziós kötés vagy ruha viselése javasolt. Ez a viselet óvja a varratot, segítségével a belső hegesedés zavartalanul megindulhat, gyorsabb és rizikó mentesebb lesz a gyógyulás folyamata.

Szintén fontos a megfelelő gyógyszerezés. Már említettük, hogy ez a beavatkozás a legtöbb esetben egy elég komoly műtét. Ezért utána antibiotikum és fájdalomcsillapító szedése javasolt. Ezért, ha Önnek valamiféle gyógyszerérzékenysége van, mindenképpen közölje a plasztikai sebészével még a beavatkozás előtt. Nem kizáró ok, de az orvosnak tudnia kell, hogy pontosan mit lehet Önnek felírni.

A váladékozás miatt a sebekbe draincsövek kerülnek. Ezek általában egy – két napig maradnak, de még azelőtt eltávolításra kerülnek, mielőtt Ön elhagyná a kórházat.

A bőrvarratokat két héttel a műtét után szokták kiszedni.

A hasplasztika különleges műtét abból a szempontból, hogy az eredmény azonnal látszik. (A legtöbb operáció eredménye nem azonnali, egy ideig várnia kell ahhoz, hogy a páciens meglássa az átalakult testrészt.) A végleges esztétikai eredményre azonban még pár hónapig várnia kell.

A műtét során a vágások ejtésénél a plasztikai sebész oda fog figyelni arra, hogy a hegek bikinibe ne látszódjanak. Ettől függetlenül óvni kell őket. A műtét után egy évig még nem érheti őket erős napfény és javasolt a szolárium kerülése is. Ha ez megtörténik, akkor a heg megcsúnyulhat, esztétikailag nem megfelelővé válhat.

A komolyabb fizikai megerőltetést vagy sportot hasplasztika után nagyjából két hónapig kerülni kell. Ez az időszak függ attól, hogy Ön milyen mozgásformát gyakorol. Ezt a kérdést beszélje meg orvosával.

Hasplasztika után is van arra esély, hogy valamiféle szövődmény alakuljon ki. (Sajnos nincsen olyan műtét, amire ez ne lenne igaz.) Ezek a kockázati tényezők általában a sebgyógyulással függnek össze. Ez lehet utóvérzés vagy gyulladás. A műtét utáni kórházi tartózkodás ezeknek a problémáknak a kiszűrése és gyors, hatékony kezelése miatt kell.

Ha otthonában ilyen jeleket tapasztal, akkor azonnal értesítse a kezelőorvosát.

Ezek a szövődmények műtét után pár nappal szoktak jelentkezni. Van pár probléma, ami jóval műtét után kezdi megkeseríteni a páciens életét. Ezek a hasfali sérv, a hasfal bőrének ideiglenes érzéketlensége és a légzési nehezítettség is.