A megfelelő mellimplantátum méretek kiválasztása

By Aniko

A megfelelő mellimplantátum méretek kiválasztása mindig a legelső konzultáción történik meg. Ez egy nagyon fontos lépés, a megfelelő mellimplantátum méretek kiválasztása feltétele a műtétnek. A találkozáson, ahol az operáló orvos és a páciens megbeszélik a részletek, a kívánságokat összeegyeztetik az orvosi feltételekkel. A legtöbb sebész próbál alkalmazkodni az ügyfél elvárásaihoz, de ez nem minden esetben lehetséges. Szintén nagyon fontos egy ilyen konzultáció alkalmával, hogy ilyekor az a szerencsés, ha a páciens nem mond pontos számot, a mellimplantátum méretek kiválasztása az orvos feladata. Ugyanis, ha egy meghatározott méretű töltőanyag lehet, hogy jól mutat a páciens barátnőjén, de a páciensen már nem biztos, hiszen meglehet, hogy más a mellkasméretük. Jobb, ha az ügyfél inkább a vágyairól, az elképzeléseiről beszél, az orvos tudni fogja azt, hogy ezt hogyan, milyen típusú eljárással, töltőanyaggal lehet elérni. De nemcsak a külső jegyek számítanak, hanem a páciens életmódja is. Egy aktíván sportoló hölgynek nem ajánlott a túl nagy emlőméret, hiszen ilyen testalkattal nehéz sportolni.

A mellimplantátumok története

A mellimplantátumok története több, mint száz évre nyúlik vissza. A XIX. század végén történt meg ugyanis az első mellnagyobbító műtét. Akkor még parafint használtak töltőanyag gyanánt, ami nem volt a legjobb ötlet, ugyanis számos egészségügyi problémához vezetett ez az anyag. Az emlőkben kemény, tumorszerű csomók, gyulladás és fertőzések alakultak ki. Ennek ellenére a módszer több évtizedig tartotta magát. Az 1920 – as években csak megelégelték ez az egészségkárosító őrületet, és új töltőanyag után néztek. Ez volt a saját zsír. A számítás részben bevált, hiszen a saját zsír semmiféle egészségkárosító hatással sem járt, az eredmény viszont nem volt megfelelő minőségű. A saját zsír egy része felszívódott, az emlők felemások, deformáltak lettek. (Ennek oka az volt, hogy nagyon kell vigyázni arra, hogy a zsírszövet sem kivételkor, sem behelyezéskor nem sérüljön meg. Ha ez abszolválható, akkor az eredmény tartós marad. Ez 2009 óta megoldott, így a saját zsírral történő mellnagyobbítás ma már lehetséges, és elterjedőben is van.) A saját zsírt követte a szilikon injekció,  és többféle műanyag is. Ezek közül a legtöbb nem volt túl sikeres, főleg egészségügyi  problémák álltak annak a hátterében, hogy egyik megoldás sem lett tartós. Az 1960 – as években jelent meg a szilikon zselével töltött tasak, majd nem sokkal ezután dobták piacra a sóoldattal töltött tasakokat. A saját zsírral történő mellnagyobbítás mellett ezzel a két módszerrel lehetséges a mellnagyobbítás ma Magyarországon. Ezek az eljárások teljesen biztonságosak, nem mellesleg nagyon jó színvonalú eredmény érhető el velük.

Jelenleg három olyan gyártó van a világon, amik nagy számban gyártanak mellimplantátumokat. Több kisebb cég is létezik, ezek minősége sem rosszabb feltétlenül, mint a nagy termelőké. Mivel évtizedekkel ezelőtt sok probléma akadt a mellimplantátumokkal, ma már minden töltőanyag garanciális. (Ha meg nem akkor érdemes, más klinikát keresni, hiszen magára adó sebész nem dolgozik olyan implantátummal, amire nincsen garancia.) A jótállás minden gyártó esetében kicsit más, de vannak esetek, amikre általában nem érvényes a garancia. Ezek a következők:

  • az implantátum valamiféle külső hatás során sérül meg. (Ez általában baleset szokott lenni.)
  • fájdalmas kapszula képződés esetén. (Teljesen természetes az, hogy a szervezet vékony szövettel veszi körben a beültetett implantátumot. Szélsőséges esetben előfordulhat az, hogy ez a kapszula megkeményedik, mellek természetellenes kinézetűek, tapintásúak lesznek.)
  • a garancia általában csak az implantátumra vonatkozik, az újabb műtét díját nem állja a gyártó.

Viszont vannak esetek, amikor a legtöbb gyártó fizet. Ezek a követkeők:

  • amikor a töltőanyagot tartalmazó tok összezsugorodik
  • amikor a töltőanyagot tartalmazó tok megsérül
  • az implantátum eldeformálódik

Fontos azt is tudni, hogy a mellimplantátumokat párban gyártják, így, ha csak az egyiket kell kicserélni, akkor is kettő fog kapni a páciens.

Minden mellimplantátumnak egyedi azonosító száma van.

A mellimplantátum méretek kiválasztása

A megfelelő mellimplantátum méretek kiválasztása tehát orvos és páciens közös feladata. A mellimplantátum méreteket köbcentiben szoktak megadni. Nagyon fontos kérdés, hogy a páciens szeretne természetes maradni, vagy nem zavarja – esetleg igényli is – azt, hogy látszódjon, hogy mellei nem teljesen valódik. Ebben a folyamatban fontos kérdés a páciens testének egyéb arányai is. Így a sebész azelső konzultáció során meg szokta mérni a páciens magasságát, súlyát és mellkasának a körfogatát is. Ezek a méretek és az ügyfél elképzelései alapján tesz egy javaslatot arra, hogy mekkora méret lenne a páciensnek a megfelelő. A páciens kézbe veheti a mellimplantátumokat, megnézheti azokat. Nagyon fontos kérdés még az is, hogy mekkora legyen a két emlő közötti távolság, illetve, hogy az operált mellek milyen távolságban legyenek a mellkas szélétől.

Nagyon fontos még azt is tudni, hogy a mellimplantátumoknak nemcsak mérete van, hanem számos egyéb tulajdonsággal is rendelkeznek, amik legalább olyan fontosak, mint a méret.

Az implantátum töltőanyaga

Az implantátum töltőanyaga lehet folyékony szilikon zselé és fiziológiás sóoldat is. Több különbség van a kettő között, az egyik az áruk. A sóoldat olcsóbb. A töltőanyag mellett szól még az az érv is, hogy nem kell hozzá akkora vágás, mint a szilikon zselével töltött tasak beültetéséhez. Ennek az az oka, hogy ennél a megoldásnál először a tasakot helyezi be a sebész, aztán kezdi feltölteni a sóoldattal. Ezért még hetekkel a műtét után is szabályozható a mellek mérete. A szilikon szelével viszont természetesebb hatású eredmény érhető el.

A mellimplantátum profilja

A mellimplantátum profilja az implantátum magasságát jelenti. A töltőanyag méretének meghatározása során fontos szempont, hogy az implantátum ne legyen nagyobb, mint a mellkas szélessége, ne nyúljon túl ezen a testrészen. Gyakran megesik, hogy a sebész az implantátum profilját növeli meg, hogy meglegyen az ügyfél által óhajtott méret.

A mellimplantátum alakja

Mellimplantátumot kerek vagy csepp alakban gyártanak. A csepp alakúnak a nagy előnye, hogy esztétikusabb és természetesebb hatású, mint a kerek. Viszont nem alkalmazható minden esetben, és nagyobb az esély rá, hogy minőségi  probléma lép fel, mint például az, hogy a mellimplantátum elmozdul.

Az implantátum felülete

Probléma lehet a mellimplantátum esetén a kapszula képződés. Ez nagyon ritka, ennek ellenére a gyártók igyekeznek még ezt a nagyon alacsony kockázatot is csökkenteni. Ez a töltőanyagot tartalmazó tok felületének módosításával tudják megtenni. Kezdetben ezek a tokok sima felületűek voltak, később pedig elkezdtek gyártani enyhén érdes, rücskös felületűeket is. Ezeknek az egyik legnagyobb előnyök, hogy csökkentik a kapszulaképződés esélyét. Áruk viszont általában valamivel magasabb, mint a sima felületű mellimplantátumoké.

A legoptimálisabb mellimplantátum méretek és a töltőanyag egyéb tulajdonságainak a kijelölése mindig az orvos és páciens közös feladata, ami során nagyon sok szempontot kell figyelembe venni.