Alakformálás a zsírleszívás

By Aniko

A zsírleszívás másik néven alakformálás vagy testkontúr szépészet. Ez a felesleges zsírszövet eltávolítását jelenti. Előnye hogy gyors és látványos eredmény érhető el vele, hátránya, hogy a probléma – ha nehezebben is, de – újra kialakulhat, ezért nagyon fontos annak megtartása. (Ez főleg egészséges életmóddal érhető el.)

A testen van pár terület, ami kifejezetten veszélyeztetett ebből a szempontból, főleg a csípő-, a has-, a deréktájon és combokon rakódik le nagyon könnyen felesleges zsírszövet. Ezeken a tájékokon nemcsak könnyű elhízni, hanem az is nehezíti a problémát, hogy nagyon nehéz leadni, gyakran a zsírleszívás az egyetlen reális megoldás.

Sajnos van olyan elhízás, aminek hátterében genetikai okok vagy hormonális zavarok állnak. Ezeket a zsírpárnákat nem olyan könnyű eltűntetni, hiszen nem az egészségtelen életmód okozta, hanem olyan, amire a páciensnek nincsen befolyása. A páciens nem tehet a kialakulásukról, így orvosi segítség nélkül vissza sem tudja fordítani ezt a folyamatot. A zsírleszívás egyik előnye, hogy utána már nehezebben jön vissza felesleg a kezelt területre. Ennek oka, hogy a zsírsejtek száma lecsökken, igaz a maradék zsírsejt még megnövekedhetnek, de ez már nehezebben fog megtörténni.

Zsírleszívás előtt

A zsírleszívást mindenképpen egy vagy több konzultáció előzi meg. Itt kezelőorvosa fel fogja térképezni az Ön problémáját, meghallgatja elképzeléseit és ezeket egyezteti az orvosi szempontokkal. Nagyon fontos, hogy minden esetleg fontosnak tűnő részletről tájékoztassa orvosát. Ezek között ott van eddig betegségei, műtétei, a családban gyakran előfordult megbetegedések, a szedett gyógyszerek. Ha kérdése van, azt is felteheti itt. Nagyon fontos, hogy ne maradjon Önben bizonytalanság. Ne feledje, kezelőorvosa nem csak azért van, hogy elvégezze a műtétet, hanem azért is, hogy Önt tájékoztassa, felvilágosítsa.

Műtét előtt szükség lesz egy általános orvosi kivizsgálásra, hogy minden lehetséges kockázati tényezőt kizárjanak. Ebben benne van egy laborvizsgálat és EKG is.

A zsírleszívás menete

A műtét ideje nagyban függ attól, hogy milyen testrészről mennyi zsírszövetet fogunk eltávolítani. Ez szabja meg azt is, hogy helyi érzéstelenítésben vagy altatásban történik-e a beavatkozás. (És ezek az információk hatással vannak a zsírleszívás árára is.)

A zsírleszívás nem jár együtt nagy vágásokkal. Mindössze pár 0,5 – 1 cm hosszú seb lesz metszve. A felesleges zsírt ezeken keresztül távolítják el. Biztonságosan 2-3 liter zsír távolítható el. Amennyiben a páciens igényli, akár több is lehetséges, de ekkor sokkal magasabbak a kockázati tényezők. Ez azzal jár együtt, hogy a páciensnek a műtét után hosszabb ideig kell bent maradnia megfigyelésre.

A zsírleszívás kombinálható más műtétekkel is, hiszen az eltávolított zsírszövetet vissza lehet helyezni más helyekre. Ilyenkor lehetőség van mellnagyobbításra, arcfeltöltésre vagy akár pénisznagyobbításra is.

A zsírleszívás után

A zsírleszívás után nagyon fontos a kompressziós ruha viselése. Ennek két oka is van, egyrészt segít a vérzések elkerülésében, másrészt ez kell ahhoz, hogy a bőr szépen rásimuljon az új testkontúrokra. (Azonban azt mindenképpen tudnia kell, hogyha nagyon sok zsírszövet kerül eltávolításra, akkor a bőr ezt már nem tudja követni, lógni fog. Ekkor újabb plasztikai műtétre van szükség, hogy ezt a szépséghibát is kijavítsuk.) Ezt a ruhát nagyjából három – négy hétig kell viselni.

A beavatkozás után 3 – 4 órával már haza lehet menni, amennyiben nem történik semmi váratlan. Ez nem vonatkozik azokra, akikről extrém mennyiségű zsírszövet lett eltávolítva, ők egy éjszakát még a klinikán töltenek megfigyelés céljából.

Jellemző tünet, ami majdnem a zsírleszíváson átesett páciensek felét érinti egy izomlázszerű tünet. Ez pár napig tart, megléte teljesen normális. Ám érdemes róla tájékoztatni kezelőorvosát, mint minden másról, ami váratlan vagy furcsa.

Varratszedésre egy hét múlva fog sor kerüli. Ezek után már lehet mozogni, sportolni. Ez kicsit más, mit a többi plasztikai beavatkozás, ahol az első időszakban a kifejezetten mozgásszegény életmód  ajánlott. A zsírleszívás ebből a szempontból teljesen más, a sport, az aktív életmód gyorsítja a kezelt felület regenerálódósát. Varratszedés alkalmából azért ajánlott orvosával megbeszélni azt, hogy mit szokott, mit szeretne sportolni.

Műtét után pár napig fájdalomra lehet számítani. Ez nem általános, de jó rá felkészülni. Ez miatt kezelőorvosa el fogj látni fájdalomcsillapítóval szükség esetére.

Az operált területet 24 óráig nem érheti víz. Ezek után nagyjából négy hétig csak macskamosdás ajánlott, a hegek

minél kevesebbet legyenek áztatva, vízben. Ez vonatkozik arra is, hogy nem tanácsos a kötésbe beleizzadni, ezért pár napig mindenképpen nyugalom és teljes pihenés javasolt. Nyár esetén sokkal nehezebb az izzadást elkerülni, mint télen. Ezért a melegebb hónapokban ajánlott a légkondi használata vagy pedig tartózkodjon sokat hűvös helyiségben.

Szintén a nyári zsírleszívás ellen szól az az is, hogy a műtét területet, a hegeket fél évig nem érheti erős napfény. Ebben az időszakban a szolárium is tilos.

A zsírleszívás előnyei

A zsírleszívás rengeteg előnnyel jár, nemcsak azzal, hogy felesleges és zavaró zsírszövetünk egy részét elveszítjük. Ez a beavatkozás a legtökéletesebb a lokális zsírfelesleg eltávolításához. Főleg nők esetén a hason, a combon és a csípőtájékon nagyon könnyen lerakódik a felesleg. Ennek eltávolítása nem egyszerű feladat, gyakran a kemény diéta és mozgás sem segít. Viszont azt is tudni kell, hogy a zsírleszívás nem egy fogyókúrás eszköz, inkább csak a testkontúrokat formálja. Ezért igazán jó megoldást csak azoknak a nők számára jelent, akinek testalkatú ideális, csak itt – ott van egy kis felesleg.

Kockázatok

A zsírleszívás együtt jár kockázatokkal is, ahogy minden műtét. Erről is érdemes beszélni. Az operáció következményében szövődmények alakulhatnak ki, mint például bevérzések, altatás miatti túlérzékenység (ez miatt is preferáljuk a helyi érzéstelenítést) vagy pedig gyulladás, kóros hegképződés. Nagyon ritkán érzészavar is megjelenhet a kezelt területen. Ez lehet tartós vagy pedig átmeneti is. Nagyon fontos, hogy minden problémát jelezzen kezelőorvosa felé, hogy megtalálják a helyzet megoldását.