A fülplasztika

By Aniko
fulplasztika

fulplasztikaA fülplasztika mindenképpen szükséges az elálló fülek korrigálása érdekében. Régebben voltak olyan hiedelmek, hogy ennek a szépséghibának nem mindig veleszületett okai vannak. (pl. valaki elaludta a fülét.) Emiatt az elálló füleket nem mindig a megfelelő módon kezelték. Voltak házi praktikák, mint például, hogy leragasztották a gyerekek fülét, remélve, hogy helyre fog állni az esztétikus kinézet. Sajnos ezzel nem sokra mentek, a szépséghiba esetében egyedül a fülplasztika segíthet, csak ez a módszer tudja garantálni a porcváz megfelelő állását.

A külső fülnek – hétköznapi néven a fülkagylónak – több alaki eltérése is lehet, ami megakadályozza az esztétikus kinézetet. Ezek közül a leggyakoribb az elálló fül.

Ez az elváltozás nem ritka, rengeteg gyerek életét keseríti meg a rendellenesség. Az elálló fülek nem esztétikusak, hölgyeknek és kislányoknak gondot okoz a frizuraválasztásnál. Ráadásul a gyermekek morálja még fejletlen, ezért egy elálló fülű kisgyerek könnyen válhat szociálisan kirekesztetté.

Jó hír, hogy a fülplasztika már kora gyermekkorban is elvégezhető, nem kell várni a műtéttel. Ráadásul az operáció során a test nem lesz megnyitva, semmiféle belső szerve nem érintett a beavatkozásba, ezért a fülplasztika egy nagyon alacsony kockázatú műtét. (Teljesen kockázatmentes műtét nincsen, csak minimalizált. Ha Önnek egy orvos azt mondja, hogy a műtétnek semmiféle rizikója nincsen, akkor nem árt gyanakodni.) A fülkagyló általában 5 – 6 éves korra teljesen kifejlődik, ezért a műtét már nagycsoportos kortól elvégezhető. Felső korhatár nincsen, ha Ön úgy gondolja, akár 70 évesen is megcsináltathatja a műtétet, amennyiben a kezelőorvos azt mondja, hogy nem lát semmiféle egészségügyi kockázatot.

Vannak más fajta fülplasztikák is, mint a két fülkagyló „fejhez simítása”. Ennek egy speciális fajtája, amikor csak az egyik külső fül áll el. Ezen kívül még megjelenhetnek szimmetria problémák is, a fülkagylók különböző alakúak, méretűek. Ritka esetben az is megtörténhet, hogy a fülcimpa sérül valamiféle külső behatásától, ami kihat a külső fül esztétikumára. Ezek a hibák is nagyon jó hatásfokkal korrigálhatóak.

Fülplasztika előtt

Minden fülplasztika egy első konzultációval kezdődik. Ezen Ön és kezelő orvosa megbeszélik, hogy milyen eredményt várnak el a műtéttől, mik az operáció feltételei. Manapság már nagyon jó számítógépes programok léteznek, amikkel tökéletesen be lehet mutatni, hogy milyen lesz Önnek vagy az Ön gyermekének a kinézetet a beavatkozás után.

Ezek után szükséges egy teljes körű orvosi kivizsgálás. Ez minden operáció előtt meg kell tenni, annak érdekében, hogy a beavatkozás kockázata minimális legyen. Vannak olyan klinikák, ahol minden egyes vizsgálatot el tudnak végezni. Ez nyilván kényelmesebb, ennek ellenére ne ez legyen az egyetlen szempont, amikor Ön orvost választ. (Plasztika esetén a legfontosabb tényező a beavatkozás minősége, ez felülírja a kényelmi és az anyagi szempontokat.)

A megfelelő színvonalú eredmény érdekében Önnek is be kell tartania néhány szabályt. Ezek között van az, hogy műtét előtt hagyja abba, vagy legalább minimalizálja a dohányzást. (Természetesen amennyiben Ön dohányos.) Ennek oka, hogy a nikotin lassítja, rontja a sebgyógyulás minőségét. A műtét előtti napokban figyeljen oda az egészséges, könnyű táplálkozásra. Szintén fontos, hogy vitaminokat is szedjen. Vannak bizonyos természetgyógyász szerek, amiknek szedése nem javasolt operáció előtt. Ha Ön ilyet használ, akkor az első konzultáción mindenképpen tájékoztassa operáló orvosát. Apró, de lényeges tanács: fülplasztika előtt mosson hajat, mivel a sebet nem érheti víz egy ideig, így ez a folyamat nehezített lesz műtét után.

A fülplasztika menete

A műtétet helyi érzéstelenítésben szokták végezni. A cél az, hogy a fület a fejhez simítsák. A legtöbb esetben a fülkagyló és a fej 15 – 20 fokos szöget zár be, ezt szokták „normálisnak” tekinteni. (A „normális” nagyon relatív fogalom, ez esetben egy általánosan elfogadott, feltűnést nem keltő állapotot jelent a szó.)

A fülplasztika során a fül hátsó felén metszéseket ejtenek, ennek segítségével feszítik meg a fülkagylót a normális pozícióig. Leggyakoribb esetben, elálló fül kezelésénél a vágás a fül tapadásánál lesz, majd a sebész felszabadítja a mélyebben fekvő szöveteket is. Vannak esetek, amikor az alaki eltérést porcos szövetek is okozzák. Ha ez a helyzet, akkor ezeket is el kell távolítani, és szükséges a váz kiegyenlítése.

A műtét során bőrfelesleg szokott keletkezni, a fülplasztikához hozzátartozik ennek az eltávolítása is. Ha ez megtörtént, akkor kezdődhet a fülkagyló normál helyzetbe pozícionálása. A műtét végén a sebész ezt az állapotot varratokkal rögzíti.

A fülplasztika nem szokott sokáig tartani, általában egy – másfél óra elég ahhoz, hogy az Ön füle ideális állapotba kerüljön.

Mivel a műtét helyi érzéstelenítésben történik, és nem érint belső szervezet, nem kell utána a klinikán tartózkodni. A páciens fülplasztika után otthonába távozhat. Van pár klinika, ami ragaszkodik ahhoz, hogy a páciens egy éjszakát még az intézménybe töltsön, de nem ez az általános.

Fülplasztika után

Az optimális eredmény érdekében szükség van a zavartalan sebgyógyulásra, ezért Önnek pár szabályt be kell tartani.

Ennek a legfontosabb eleme, az, hogy a sebész nyomókötést fog feltenni a füleire, ami az első időszakban még ingatag állapotot stabilizálja. Ezt közvetlenül hazabocsátás előtt még ellenőrizni szokták. Ezt a kötést még legalább egy hétig viselni kell, különben az eredmény nem lesz tartós. Ezek után a kötés lecserélhető egy fejpántra, amit még további néhány hétig érdemes viselni.

Fülplasztika után teljesen természetes egy enyhe szivárgó vérzés, és a kisebb ödémáktól sem kell megijedni. Ez a tünet hamar elálló, illetve felszívódik. A véraláfutást lehet a már bevált, megszokott módszerek egy részével kezelni, ezekről érdeklődjön operáló orvosnál.

A fülplasztikát követő időszakban a fül fokozottan sérülékeny, ezért óvni kell, főleg az ütésektől és a hidegtől. Ezért nem ajánlottak az olyan sportok, amikben nagy az esés veszélye, illetve a küzdősportokról is inkább lebeszélném.

Műtét után pár napig ajánlott felpolcolt felsőtesttel aludni. Szintén nagyon lényeges az, hogy kerüljön minden olyan helyzetet, tevékenységét, ami az arc vérbőségét okozhatja. Ne sportoljon, ne tartózkodjon meleg helyen, ne egyen túl fűszeres ételeket, és úgy általában kerüljön minden olyan helyzetet, amiről tudja, hogy következményeképpen ki szokott pirulni.

Klinika válogatja, hogy felszívódó, vagy pedig nem felszívódó varratokkal dolgozik. Az utóbbi esetben a varratszedésre a fülplasztika után egy – két héttel fog sor kerülni. Ezzel azonban még nem ért véget a gyógyulási folyamat, mivel nagyjából hat hét szükséges ahhoz, hogy a teljes sebgyógyulás megtörténjen, hogy a fülkagyló stabilan álljon új pozíciójában. Ez alatt az időszak alatt kerülje az erős napfényt és a szoláriumot is. Szintén nem ajánlott a fizikai megerőltetés. A munkába állás fog az Ön munkájának a jellegétől, ezért erről a témáról mindenképpen beszéljen operáló orvosával.

Sminkelni műtét után tíz nappal lehet.